Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Cedrach Wielkich

Dzień Bezpieczeństwa w Internecie

Utworzono dnia 28.02.2024

W okresie od 12 do 16 lutego 2024 roku nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w serii działań promujących kampanię "Dzień Bezpiecznego Internetu". Nasza inicjatywa została zarejestrowana na oficjalnej stronie safeinternetday.org. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku, jest obchodzony na całym świecie, a pełną listę zaangażowanych państw i instytucji można znaleźć na stronie www.saferinternetday.org. W tym roku skoncentrowaliśmy się na temacie cyberprzemocy, fałszywych kont i podszywania się, szerzenia dezinformacji oraz promocji życzliwości w sieci. W ramach naszych działań wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas zajęć z informatyki. Realizowaliśmy scenariusze programu "Asy Internetu", a główny nacisk położyliśmy na umiejętność weryfikacji prawdziwości treści społecznościowych.

Podczas zajęć zaznajomiliśmy uczniów z faktem, że w świecie wirtualnym osoby mogą nie być tymi, za kogo się podają. Zwróciliśmy uwagę na trudności w rozpoznawaniu tożsamości online, podkreślając, że w sieci nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy ktoś jest autentyczny. Dlatego ważne jest zrozumienie, że osoby w sieci mogą nie być tymi, za których się podają, upewnienie się, że inni są tymi, za których się podają, zanim się im odpowie oraz zadawanie pytań lub prośba o pomoc dorosłego, gdy trudno ustalić, kim jest osoba w sieci.

Ponadto, skoncentrowaliśmy się na umiejętności weryfikacji informacji i bezpieczeństwa online. Uczniowie ósmych klas uczestniczyli w lekcji na temat aktywizmu online, prowadzonej przez Macieja Kępkę z FDDS pod hasłem "Zmieniam świat!". Natomiast klasa szósta miała okazję uczestniczyć w lekcji DBI prowadzonej przez Jadwigę Umel z NASK–PIB na temat: "Sok pomarańczowy i dezinformacja. Co mają wspólnego?" Podczas tych zajęć uczniowie zostali zaznajomieni z metodami szerzenia dezinformacji, takimi jak deepfake, clickbait, podszywanie się i fotomontaże. Uczniowie klas siódmych wzięli udział w lekcji online prowadzonej przez Macieja Kępkę (FDDS): "Jak odróżnić fake od newsa?" podczas której uczniowie poznali sposoby i serwisy pozwalające na weryfikowanie informacji. Były to: wayback machine, map checking.com oraz metoda odwróconego wyszukiwania zdjęć jako sposób weryfikacji prawdziwości informacji w internecie.

Klasy młodsze (1 - 3) także wzięły udział w lekcji online prowadzonej przez Łukasza Wojtasika w ramach Dni Bezpiecznego Internetu: "Sieciaki - pięć zasad bezpieczeństwa!" Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać.

Poprzez aktywne uczestnictwo w kampanii Dzień Bezpiecznego Internetu, nasza szkoła podejmuje starania w kierunku edukacji uczniów na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Wspieramy rozwój świadomości dotyczącej zagrożeń związanych z siecią oraz kształtujemy umiejętności niezbędne do skutecznego unikania potencjalnych ryzyk. Nasze działania ukierunkowane są na budowanie odpowiedzialnych i bezpiecznych nawyków online, wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnych użytkowników internetu.

 

Magdalena Drejer

Dzień Bezpieczeństwa w Internecie

Utworzono dnia 28.02.2024, 22:38

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: